Slider

Year in Review 2009 & 2000-2009 Decade in Review

by | Dec 17, 2009 | Uncategorized | 1 comment

Theatre Event of the Year & Decade

Tony Kushner Celebration (Guthrie)

Best Productions 2009

1.Ivan the Drunk and His Terrible Tale of Woe (Off Leash)

2.Caroline, or Change (Guthrie)

3. A Raisin in the Sun (Penumbra/Guthrie)

4. Ruined (Mixed Blood)

5. Grey Gardens (Ordway/Park Square)

6. The Intelligent Homosexual’s Guide to Capitalism and Socialism with a Key to the Scriptures (Guthrie)

7.The Whipping Man (Penumbra)

8. Robots vs. Fake Robots (Walking Shadow)

9. By the Bog of Cats (Frank/Guthrie)

10. (3-Way Tie)

Palace of the End (Frank)

Moonlight and Magnolias (Minnesota Jewish Theatre)

King of Shadows (Pillsbury House)

Robots vs. Fake Robots. Photo by Amy Rummenie

Theater Artist of the Year

(Tie)

Randy Reyes, Actor: The Romance of Magno Rubio (Theatre Mu); Two Gents (Guthrie)/Director: King of Shadows (Pillsbury House); As You Like It (Strange Capers)

Sally Wingert, Actress: Faith Healer, Happy Days (Guthrie); 2.5 Minute Ride (Minnesota Jewish Theatre)

Best Director

Lou Bellamy, A Raisin in the Sun, The Whipping Man, Radio Golf (Penumbra)

Best Actor—Musical

Joshua James Campbell, The Full Monty (Theatre Latte Da)

Best Actor—Nonmusical

Paul Herwig, Ivan the Drunk and His Terrible Tale of Woe (Off Leash)

Best Actress—Musical

Greta Oglesby, Caroline, or Change (Guthrie)

Best Actress—Nonmusical

Alayne Hopkins The Skin of Our Teeth (Girl Friday Productions)

Best Supporting Actor

(Tie)

Sam Landman Caligula (Walking Shadow)

Nathan Suprenant, Robots vs. Fake Robots (Walking Shadow)

Best Supporting Actress

Kathleen Chalfant The Intelligent Homosexualís Guide to Capitalism and Socialism with a Key to the Scriptures (Guthrie)

Best Crossgender Performance

Julie Ann Nevill, Life of Galileo (Theatre Pro Rata)

Best Solo Performance

Sonja Parks, No Child (Pillsbury House)

Best Performance Art

My Never Being Loneliness (Open Eye Figure)

Best Choreographer

Carl Flink, Maryís Wedding (Jungle)

Best Dance Production

Short Fall (ARENA Dances)

Best Costumes

Kathy Kohl & Mandi Johnson, .faust (Sandbox)

Best Set

Paul Herwig, Ivan the Drunk and His Terrible Tale of Woe (Off Leash)

Best Lighting

Michael Kittel, Grey Gardens (Ordway/Park Square)

Best Sound Design

Mike Hallenbeck, King of Shadows (Pillsbury House)

Outstanding Puppetry

Masanari Kawahara, A Path Home (In the Heart of the Beast)

Outstanding Achievement—Queer Youth Issues in Theater

Disordered (thy name is teenager) (blank slate)

Outstanding Music Revue

DreamBoys (Blue Umbrella)

Outstanding New Playwriting

David Mann, Corleone: The Shakespearean Godfather (Gremlin)

Outstanding Ensembles

Corleone: The Shakespearean Godfather (Gremlin)

Homeland Prayer (Urban Samurai)

The Seafarer (Jungle Theater)

.faust (Sandbox)

Best “From Out of Town” Shows

Peter Neofotis’s Concord, Virginia (Minnesota Fringe Festival)

Druid Theatre’s The Walworth Farce (Walker/Guthrie)

National Tour of In the Heights (Orpheum)

Outstanding Farewell Production

My Name is Rachel Corrie (Emigrant Theater)

Most Mythic Actor

Ryan Lindberg, for playing quite marvelously two watershed figures (one actual, one fictional) in classic cinema: David O. Selznick, in Moonlight and Magnolias; and Michael Corleone in Corleone: The Shakespearean Godfather (Gremlin)

Best New GLBT Performance Hot Spot

Lab Theatre

Production of the Decade

Third (Guthrie)

Mover and Shaker of the Decade

Joe Dowling, Guthrie Artistic Director

Theater Artists of the Decade

Lou Bellamy, Penumbra Artistic Director

Wendy Knox, Frank Artistic Director

Staged Reading of the Decade

The Laramie Project: 10 Years Later (Guthrie)

Slider

Slider

CONTESTS & PROMOTIONS

Pin It on Pinterest